sumci-27Již dva roky jsem neměl na prutu pořádného sumce a dvouletý absťák mě ubíjel při pomyšlení, že na fousáče je právě ta správná doba.Kvůli našemu novému přírůstku do rodiny jsem musel volit variantu kompromisu a navíc jsem hned první den dostal angínu. Na začátek nic moc. Negativa vyvážily první pozitivní zprávy: teplota vody 19,5 °C, přikalená voda a přicházející úplněk. „Ryby žijou!!!“ oznamoval s úsměvem kolega. Myslel tím samozřejmě importované nástražáky. Odpověděl jsem hlasem Drupiho: super. Zavezené ryby, otevřené pivo, pohupující se salám pod deštníkem, řev hnízdících ptáků, stan plný komárů…možná i to je to, co nás sem znovu a znovu láká.
Když se chcete nechat unést – ztratíte se v bahnitých lagunách a stáváte se pomalu součástí přírody. Pavel při cestě k prutům potkal malého hada, když jsem se ptal na druh, tak že ho zas tak nezkoumal. Budeme nosit tedy holinky už jen proto, že začalo prudce pršet. Teď nastal ten správný extrém, kdy každou chvíli hrozí odplavení našeho vybavení a čekáte na odliv.
Centimetr po centimetru se plní náš stan na vyvýšeném místě. Z pod plachty pozoruji okolí. Ve vlnách se houpli dva sumci, jako kdyby byli delfíni. Tento jev jsem viděl již podruhé. Vydávají se na lov? Čistí se jako kapři? Jak daleko jsou od svých hlubokých úkrytů pod starými vrbami? Rozvíjíme mnoho teorií, které mají logiku, měníme taktiku, motor s lodí nás zavezl o dvacet kilometrů zpět. Teplota vody klesá na 18 – 19 °C, stále prší. Uvidíme!
Exkluzivní zavezení všech prutů na gumáku, vracím se do lodi pod přístřešek a vysvlékám promočené svršky. Angína ustupuje, můžu mluvit! Kamarád kontroluje své kačeny po jeho boku. Má přitom až nezvykle vytaženou hlavu ven z přístřešku tak, že mu na ni prší. Po nadechnutí a potopení zpět do lodi mi sděluje, že ty mexické fazole, co jsem měl k obědu, by vyhnaly všechny sumce z vody! Vtom se ozve rána přetržené trhačky. Můj naviják se rozběhl, jako by se chtěl každou chvíli rozpadnout. První kontakt věštil větší rybu, kvůli kterým sem přece jezdíme. Je po boji, přivazuji sumíka k lodi pro ranní fota. Souboj vyřadil Pavlovu udici, tak v Adamově rouše vyráží do tmy na gumáku připravit další živé sousto.
Pokud bych v této chvíli uměl sumčí modlitbu, tak bych se pomodlil. Nebylo třeba, k ránu přišel záběr i Pavlovi. Dva nádherní krasavci za jednu NOC!

Text a fota Miroslav Zídek