vypravy-02Již mnoho let jezdím rybařit do Španělska na sladkovodní přehradu Ebro. Za tuto dobu jsem poznal horní i spodní přehradu u města Mequinenza ve všech ročních obdobích, tj. od ledna do prosince, a vyzkoušel jsem i většinu způsobů lovu kaprů, sumců a candátů.
Již dlouho mne mnoho kamarádů přemlouvalo, abych s nimi vyzkoušel rybolov v Norsku. Dlouho jsem odolával, neboť ve Španělsku mám svoji velkou loď se vším vybavením a při lovu v tamních vodách se mám stále co učit.Tento rok mi nabídl jeden z mých dobrých známých, abych s ním a dvěma dalšími rybáři jel do Norska, neboť jim jejich čtvrtý parťák na poslední chvíli odřekl. Měli vlastní auto, zaplacený trajekt, ubytování i s dobrou rybářskou lodí. Stačilo si pouze sbalit věci a přisednout k nim do auta. Byl jsem velmi zvědavý na srovnání norského a španělského rybolovu, a tak jsem jejich nabídku přijal. Po velmi dlouhé cestě, která byla v Norsku po normální silnici často omezená rychlostí, jsme po dvou dnech dorazili podmořským tunelem na ostrov Hitra (z Prahy do Rostoku 600 km, 6 hodin na trajektu do Švédska a následně cca 1200 km na Hitru). Cesta do této lokality Norska je přibližně stejně dlouhá, cca 2000 km, jako na Ebro do Španělska, kam jedete max. 18 hodin, ale do Norska je to i s trajektem minimálně 30 hodin a více.

Ubytování v Norsku bylo na velmi dobré úrovni, ve dřevěných domech přímo na břehu fjordu. Tato fotka byla pořízena ve 3 hodiny v noci a je z ní zřejmé, kolik světla je v Norsku v červnu v nočních hodinách… Byla to veliká výhoda oproti Španělsku, protože chytat ryby jsme mohli prakticky nonstop za světla. Ve Španělsku je lov ztížen západem slunce a následně i omezenou dobou povolení k lovu (pouze od 6.00 do 24.00 hod.).
Další výhodou Norska je, že není k lovu třeba žádné povolenky a rybářský řád není složitý oproti Španělsku, kde je velký problém zjistit aktuální rybářský řád, rozsah platnosti povolenky apod. Navíc jsou zde velmi časté kontroly a pokuty za přestupky velmi vysoké. Když jsme přijeli, bylo počasí v Norsku překvapivě teplé a bylo úplné bezvětří, takže i na moři jsme byli pouze lehce oblečeni. Teplota vody se pohybovala kolem 12 °C. Po čtyřech dnech se však počasí náhle změnilo a během hodiny přišla ledová bouře. I když jsme měli velmi dobrou loď, na moře jsme 2 dny nemohli vůbec vyjet. Vlny byly přes 2 metry vysoké, vítr byl velmi silný i v zátokách fjordů a rybolov byl nepříjemný a téměř nemožný. Tato náhlá změna počasí byla nečekaná a velmi výrazná. Bylo nutné mít na sobě dokonalé, teplé a nepromokavé oblečení.
Byl to velký kontrast se Španělskem, kde se naopak na konci června dá již koupat a kraťasy nesundáte, ani když je pod mrakem. Na druhou stanu i ve Španělsku dokáže být vítr tak silný, že se nedá několik dnů rybařit ani ze břehu, a navíc oproti Norsku může být přehrada na extrémně nízkém stavu vody, nebo naopak můžou být záplavy, a na tyto stavy ryby citlivě reagují. V každém případě platí, že počasí je pro dobrý rybolov důležitým faktorem ve Španělsku i v Norsku.
Stejné je to s vyhledáním míst, kde se ryby nachází. Norsko je díky své velké rozloze moře oproti Španělsku složitější. Je nutné mít v obou zemích dokonalý echolot a v Norsku je nutné mít navíc GPS s mapou hloubek dna, protože se zde ryby nejvíce nacházejí na hloubkových zlomech dna a bez GPS mapy se tyto zlomy složitě hledají. Osobně jsem zaznamenal, že pokud se povede na moři rybu lokalizovat, tak není problém ji vyprovokovat k útoku na nástrahu. Norské ryby jsou velmi dravé a útočí na cokoliv, co je v pohybu. Na přehradě Ebro má ryba svoje denní časové období, kdy je velký problém ji donutit k aktivitě, aby zabrala. Španělské ryby jsou velmi opatrné a ve vodě mají mnoho vlastní přirozené potravy.
Rybářské vybavení na mořské pilkrování je podobné jako na sumce, prut cca 250 cm s akcí 400 gramů a multiplikátor se šňůrou o nosnosti 30 – 50 kg. Osobně jsem vyzkoušel na velkých hloubkách velké výhody elektrického navijáku. Prut na přívlač je na moře potřeba tvrdší než na přehradu. Ideální je délka do 3 metrů a 70 gramů vrhací zátěže. Rybářské nástrahy jsou v Norsku oproti Španělsku výrazně dražší a úplně nejvýhodnější ceny jsou v Čechách, tudíž se vyplatí vše si zakoupit předem u nás doma.

Pokud bych měl závěrem srovnat rybolov v Norsku a ve Španělsku, tak ty nejdůležitější faktory jsou stejné – je důležité jet s dobrou partou rybářů a mít štěstí na počasí. Kvalita ubytování je podobná. Cena zájezdu je výhodnější v Norsku, díky možnosti využití levnější autobusové dopravy. Rybolov mezi mořem a přehradou je velmi rozdílný. Na moři chytáte výrazně větší množství ryb, ale ve Španělsku se dají chytit větší ryby. Je to na každém rybáři, co preferuje. Počasí je ve Španělsku logicky výrazně teplejší, ale v Norsku zažijete světlé noci a úžasně zelenou přírodu.
Jsem velmi rád, že jsem měl možnost Norsko osobně poznat, a chtěl bych touto cestou poděkovat za pozvání Vláďovi, Pavlovi a Petrovi – mým kamarádům rybářům.

Martin Domanský

vypravy-01vypravy-02vypravy-03vypravy-04vypravy-06vypravy-07vypravy-05