rozhovory-03Martin a Ondra Dostálkovi nejsou jen tak obyčejní rybáři. Hlavní náplní jejich rybářského života jsou sumci. A to znamená být všude tam, kde je možné tyto predátory ulovit.

Ondra-věk-33.povolaní-osvč-klempířství, lov sumců, přívlač
Martin-věk-36.povolání-osvč-zámečnictví, rybářské zaměření: lov sumců, přívlač

Martin a Ondra Dostálkovi nejsou jen tak obyčejní rybáři. Hlavní náplní jejich rybářského života jsou sumci. A to znamená být všude tam, kde je možné tyto predátory ulovit.

Martine (Ondro), kdy jsi začal s lovem sumců a jaký styl tě nejvíce v té době bavil?

Naše úplné začátky se datují na rok 1997. Začínali jsme lovit na plavanou a jako nástrahu jsme používali chomáč pijavic. V té době jsme lovili sumce také přívlačí. Naše úspěchy však nebyly nikterak monstrózní. Běžně ulovený sumec jen zřídka přesáhl délku 1 m.

Ty i Tvůj bratr jste se specializovali na lov sumců, a tak mě zajímá, kdy jste přišli na to, že právě sumci jsou Vaší rybou oblíbenou (míněno na udici pochopitelně).

Obří sumec je vysněnou metou každého rybáře. Již ryby délky okolo 1 m nás očarovaly. Zlom však nastal v roce 1999, kdy Ondra ulovil prvního našeho sumce o hmotnosti přes 50 kg, a tak jsme naplno propadli tomuto lovu.

Pokud vím, tak jste začali jako jedni z prvních objevovat italské revíry a sumce v nich? Kdo Vám dělal průvodce?

Od roku 1999 jsme začali navštěvovat řeku Po několikrát ročně a postupně jsme se začali seznamovat s tamějším revírem. Nakontaktovali jsme se na skupinu lidí okolo Jirky Pacovského a naším prvním průvodcem se stal Bóďa Svárovský.

Jak jste při těchto výpravách byli úspěšní? Ptám se proto, že mnoho rybářů mnohdy neuspěje ani ve Španělsku, ačkoliv si najímali různé průvodce.

Několik našich prvních výprav opravdu ztroskotalo. Dá se říci, že po tříletém čerpání zkušeností jsme začali pravidelně lovit exempláře přes dva metry a hmotnosti převyšující 50 kg.

Jak dlouho se již vlastně sumcům věnujete a chytáte vůbec také nějaké jiné ryby? Pominu-li nástražní kapry na sumce?

Sumce lovíme již dvanáctou sezónu. Samozřejmě, že lovíme i ostatní druhy ryb. Okrajově se věnujeme i muškaření. Běžně lovíme na plavanou, feeder na naší milované Orlici. S příchodem podzimu se věnuje přívlači na ÚN Rozkoši.

Jakou technikou sumce lovíte nejraději?

Nejraději lovíme na živou rybu ať už za pomoci trhací šňůry a nebo za pomoci sumcové vábničky.

Vyzradíte nějakou svoji montáž nebo je to tajemství?

Tajemství to zcela jistě není. Sumcových montáží však bylo již za poslední dobu popsáno tolik, že bych se nerad opakovat.

A nyní oblíbená otázka všech reportérů–Váš nejlepší, největší, nejzajímavější úlovek a nejadrelinovější zážitek.

Zajímavých zážitků při lovu sumců máme opravdu mnoho. Již samotná cesta do Itálie bývá velmi adrenalinovým zážitkem. Po příjezdu na oblíbené místo a vybudování tábora začíná příprava na večerní lov. Sumce lovíme v noci za pomocí loděk. Již první noc většinou napoví, jak moc zdařilá naše výprava bude. Hlavními ukazateli se stává počasí a teplota vody. Z vlastních zkušeností musím říct, že prudké ochlazení a pokles teploty vody má negativní dopad na sumčí aktivitu. Jeli nám však svatý Petr nakloněn a zbaví nás nešvarů přírody máme bez pochyb dobré vyhlídky na pěkný úlovek. Přikalená voda nebo mírná bouřka také nejsou na škodu.

Sumců přes dva metry jsme na našich společných výpravách ulovili přes dvacet. Každý z těchto úlovků byl krásný a má svůj osobitý příběh, ale to je na dlouhé vyprávění, tak zas příště.

S blížícím se podzimem se naskýtá otázka…Jak to je se sumci na podzim? Máte s tím zkušenosti? A pokud kladné, tak jak je chytáte, stejně jako v létě nebo jsou v tom rozdíly?

V našich podmínkách s přicházejícím podzimem velmi rychle klesá teplota vody, která určuje vlastní aktivitu sumců. Na rozdíl od jižních revírů (Španělsko, Itálie), kde teplota vody klesá daleko pomaleji a ani v bodu nejvyššího chladu nezastaví sumcovu aktivitu tak jako u nás. Z toho pramení, že v České republice je nejvhodnější období pro lov sumců od zahájení do září. To však neznamená, že bychom se s úlovkem této krásné ryby nemohli setkat i na sklonku roku. Všeobecně platí, že menší exempláře svou tukovou rezervu na překlenutí zimních měsíců načerpají mnohem rychleji, a proto s přicházejícím podzimem máme větší šanci ulovit kapitální kus, i když záběrů bude bezpochyby méně.

Co si myslíte o současném lovu sumců tady u nás? Pokud vím, tak jezdíte na sumce i v naší republice? A co si myslíte o současném rybářském řádu? Myslíte, že chrání ryby?

Za posledních několik let lov sumců masivně vzrostl. Při dnešním používání moderních metod lovu mám obavy, aby se za pár let tato krásna ryba neocitla na pokraji vyhubení. Na rybaření je krásné, že každý z nás má právo volby, jak s ulovenou rybou naloží. Pokud vše co ulovíme, odneseme domů nebo vyměníme se sousedem za králíka, je naše počínaní neomluvitelné. Rybářský řád je tu určitě proto, aby ryby chránil, i když některé zákony mi připadají podivné. Například lovné míry některých ryb nebo denní doba lovu, která by podle mě měla být v letních měsících nepřetržitá.

Na závěr Vás poprosím o nějaký tip pro všechny sumcaře, kteří ještě nemají tolik zkušeností.

Lov sumců určitě vyžaduje nejen velkou trpělivost, rybářské štěstí, ale i jistou zkušenost. Jediná dobrá rada je dělat svůj koníček opravdu s láskou a naplno.

Díky za pěkné povídání a ještě pro všechny čtenáře malé upozornění, že bratři Dostálkové každoročně pořádají komorní školení pro mladé začínající sumcaře. Takže máte-li někdo jakékoliv otázky, tak sem s nimi, neboť sumcařský mikrofon je k dispozici všem, aby mohli klást své dotazy k nám do redakce.