07 - Krásný okounVelký okoun se vyskytuje všude, nejen v našich řekách, ale je i ve velkých nádržích, pískovnách stejně jako i v rybnících a v neposlední řadě i v komerčních vodách. Je to již deset let, co jsem chytil okouna o váze 2,1 kg, je to zatím můj osobní rekord, který se mi dodnes nepodařilo překonat. Ryba byla ve vynikající kondici, ale vypadá jen velice skromně.

Pokud je během roku nejlepší doba k ulovení velkého okouna, tak je to právě nyní, když teplota vody stoupá. Jestliže jsem se za ta léta v rybolovu něčemu naučil, je to správné vyvážení svého vybavení. Musí být připraveno k lovu jednak jemně, ale musí být také natolik silné, aby dovedlo zvládnout i případnou větší rybu. Něco jako větší odpor při záběru nebude okoun tolerovat. Uspořádat to tak, aby bylo vše OK, je jako chůze v minovém poli. Každý k lovu přistupuje jinak, každá situace vyžaduje odlišný přístup, nejsou stanovena žádná pravidla ani taktika. Ve skutečnosti se mění lov na jednom místě i během dne. Okoun se zdá být velmi nevyzpytatelný. Mění svoje chování podle denních podmínek, takže musíte být připraveni stejně tak měnit i způsoby přístupu k lovu, chcete-li být v jejich lovu úspěšní.

Pruty volím s parabolickou akcí, která umožňuje vstřebávat otřesy rozzlobeného okouna bez obavy ze ztráty ryby. Používám feedery značky Korum multi feeder, které mají dvě náhradní špičky, mají výborně průchozí očka, jimiž bez problémů prochází jakýkoli uzel, takže nevznikne žádný problém při nahazování.

Navijáky musí mít velmi spolehlivý chod, a tak používám naviják od stejné firmy – Korum KXi50 Freespool, na něm mám navinutý monofil o pevnosti 3,6 kg, který stačí spolehlivě zvládnout většinu situací. S jistotou detekuji záběr, a tím omezím pozdní zásek na minimum.

Detekce záběru je další důležitá věc, které se musíte věnovat. Pokud se to okounovi bude zdát podezřelé, nepřirozené, nebudete mít u něj šanci na úspěch. Používám tři druhy signalizátorů záběru: je to kousek papíru nebo tvrdšího kartonu, který ohnu a zavěsím mezi očka, víčko od umělohmotné lahve a malý zavírací špendlík. Ty dva poslední používám hlavně v noci. Pokud je ale vítr nebo silnější proud, jsou tyto pomůcky trochu nepraktické. V těchto chvílích přichází ke slovu volnoběžka na navijáku.

Zvukové signalizátory také používám, protože se s nimi dají pruty natočit přímo k místu náhozu, a tím se také velice sníží odpor při záběru. Je třeba věnovat těmto drobným detailům pozornost, pak uvidíte, že se vám podaří přelstít více okounů. Pokud toto budete ignorovat, budou se vám okouni vyhýbat obloukem. Dalším důležitým tipem pro úspěšný lov je používat jednotlivé vidličky pod pruty, nedávat je do stojanů, protože se při manipulaci nebo při záběru může přenášet vibrace z jednoho prutu na druhý.

Výběr nástrahy pro lov okounů je snad nejjednodušší částí. Zahrnuje tři hlavní složky – žížaly, barvené červy a krevety. Žížaly a hlavně rousnice jsou fantastické. Pracují živě i několik hodin pod vodou, dají se za drahé peníze koupit, ale snadnější je nalovit si je a pak i po několik měsíců uschovat v lednici. Nejlepší pro jejich lov jsou vlahé, vlhké noci, to je nejlepší čas vydat se na čerstvě posekaný trávník (nejlepší jsou hřiště a parky). Pak zbývá už jen zakleknout na čtyři a opatrně hledat. Rousnice vylézají v noci na vlhkou trávu a čekají, až je opatrně sesbíráte. Je ale důležité je při tom neporanit, protože jedna mrtvá může zabít všechny ostatní v nádobě. Rousnice lze nastražit mnoha způsoby. Kousek, půlku, celou, několik najednou, může se do nich injekcí vpravit vzduch, a tak je zvětšit a tím i nadnášet. Takže je to velice univerzální nástraha. Barevní a zejména červení červi vypadají přitažlivěji než obyčejní bílí. Když je mám na háčku, průběžně s nimi i přikrmuji a tím, jak se pohybují, přitahují nejen drobné ryby, ale i okouny. Krevety jsou fantastická nástraha, ale není to v odborném světě nic nového. Lovil jsem na ně již před deseti lety a musím se smát, když se mi nyní ostatní svěřují, jak nalezli novou nástrahu. Zprvu to vypadalo, že okounům chutnají proto, že mají podobnou chuť jako raci, něco co mají okouni rádi, ale přijímají je i okouni, kteří žijí ve vodách, kde se raci nevyskytují. Na rozdíl od rousnic, které jsou velice selektivní, na krevety reagují úplně všechny druhy, dokonce i kapr.

Možná, že jste již zjistili, že nastražit na okouna není to nejtěžší. Další téma, které vás čeká, je lokalizace, načasování, zásek a vylovení. Nejprve tedy místo lovu. Okoun miluje úkryt, tak musíte nejprve hledat přirozené úkryty. Na řekách to jsou třeba pilíře mostů, to je oblast, kde se jistě okouni budou shromažďovat. Dále budou okouny přitahovat převislé větve stromů a keřů. Nejlepší metodou, jak najít okouny, je ale nalezení drobného potěru. Zejména za svítání a za soumraku. V této době jsou malé rybky aktivní, stoupají k hladině a dávají o své přítomnosti vědět. Naleznete-li takové hejno, okouni nebudou daleko.

Jakmile jste nalezli místo, kde se okouni vyskytují, máte vystaráno. Nyní můžete jít na ně. K lovu vám stačí hodina před svítáním a hodina po setmění. Jak uvidíte, je to ten pravý čas, kdy se okouni krmí. Svítání a soumrak jsou nejlepší doba, ale nebojte se zůstat i déle do tmy, pokud úlovek nepřijde do setmění. Uvidíte, že zejména v jasných dnech jsou ryby aktivní i v noci.

Snažte se vytvářet co nejjednodušší sestavy, s co nejmenším odporem. Koncový návazec z fluorocarbonu dělám třicet až čtyřicet pět cm dlouhý, používám k němu Preston Grand pevnosti 2,5 a 3,1 kg. Háček musí být ostrý jak břitva, Korum S3 je dobrá volba.

Pokud záběry nepřichází na těžko, uchýlím se k plavané. Používám waggler, protože je dobře viditelný a dostatečně citlivý a signalizuje i malý citlivý záběr. Důležité je ale přesvědčit se, že nástraha spočívá na dně, hádání není dost dobré!

Bez ohledu na metodu, kterou lovíte, je dobré s nástrahou občas škubnout. Když lovím na plavanou, je to jednodušší. Každých pár minut nástrahu mírně popotáhnu. Často se mi stalo, že záběr přišel ihned po takovém potažení. Pokud chytíte jednoho okouna, je jasné, že ostatní nebudou daleko, protože okoun je hejnová ryba, takže se vám vyplatí nahodit zpátky do stejného místa a snažit se z toho místa vytěžit co nejvíc.

Jednu věc jsem se při cíleném lovu okounů naučil, a sice že musím měnit prezentaci nástrahy a nepředkládat ji pořád stejně. Mějte svou mysl otevřenou a neustále experimentujte a budete odměněni.

Pět nejlepších tipů pro lov okounů:

  1. Svítání a soumrak jsou nejlepší dobou v jasných dnech, ale při mírně zatažených dnech to jde po celý den
  2. Sledujte na hladině, kde se pohybuje potěr, okouni budou blízko
  3. Nebojte se experimentovat, drobné úpravy přinesou úspěch
  4. Slabší vlasce a minimální odpor jsou klíčem k úspěchu
  5. Krevety jsou skvělou nástrahou a přijímají je všechny druhy ryb, ale pamatujte na popotažení čas od času

Duncan Charman