m1-ruzne-druhyPryč jsou ty doby, kdy si rybáři doma míchali krmení. Jednak je k tomu vedla skutečnost, že v rybářských obchodech nebylo žádné krmení k dostání, a jednak také tajně snili o tom, že objeví „zázračné krmení“, kterému žádná ryba neodolá.

Ten první z důvodů v dnešní době už neexistuje – na výběr je nepřeberné množství krmení a různých dodatků jak od renomovaných zahraničních, tak i domácích výrobců. Od loňského roku se k těmto výrobcům zařadila i firma Fish-Pro, která pod obchodní značkou MIVARDI vyrábí krmení a dodatky ve špičkové kvalitě.

Na začátek však nejdříve trochu teorie. Proč vlastně používat krmení a jaká je jeho úloha při lovu ryb? Odpovědi na tyto otázky se různí, avšak všechny mají jedno společné – shodují se v tom, že použitím vhodného krmení je dosaženo vyšších úlovků.

Složení krmení

Dřív než si řekneme něco o složení krmení, musíme zdůraznit, že neexistuje žádné zázračné krmení. Kvalita krmení je přímo ovlivněna použitými komponenty. Ty zásadně ovlivňují základní vlastnosti, kterými jsou konzistence, chuť a vůně.

Konzistence je nejdůležitější faktor krmení. Vychází ze základních nosných složek, kterými jsou strouhanka, šroty z různých druhů obilí a sušenky. Tyto komponenty se míchají v různých poměrech a svojí strukturou (hrubostí) a lepivostí zásadně ovlivňují konzistenci (obecně platí, že čím je struktura komponenty jemnější, tím je i lepivější). Vycházejíc z poměru těchto základních komponent lze krmení rozdělit na krmení na bázi pečiva (sušenky a strouhanka) a krmení na bázi šrotů. Posledně jmenovaná krmení jsou levnější a také jejich účinnost je nižší. Na tomhle místě je zapotřebí zdůraznit, že většina komponent krmení ovlivňuje i jeho další vlastnosti (například strouhanka není pouze jednou ze základních nosičů, ale má i své aroma a chuť).

Strouhanka: Rozeznáváme různé druhy strouhanek. Strouhanka z bílého pečiva je lepivější a přidává se do těžších a lepivějších krmení především na tekoucí vodu. Strouhanka z tmavého pečiva a grilovaná strouhanka lepí méně a přidávají se do krmení, kde lepivost není tolik žádoucí (stojaté vody, krmení na menší ryby rozpadající se na hladině nebo ve sloupci).

Sušenky: Základní komponenta, která slouží jako nosič pro další složky krmení a dále svou sladkou chutí a případnou vůní ovlivňuje krmení. Existuje velké množství různých sušenek, které se liší jak v obsahu cukru, tak i lepivosti.

Obilné šroty: Používají se především kukuřičný a ječný šrot. Kukuřičný šrot zatěžuje krmení a urychluje jeho rozpad. Ječný šrot se vyznačuje vyšší lepivostí a nachází uplatnění především v krmeních na proudící vodu.

Aromatické komponenty lze v podstatě rozdělit na tři směry – sladké, vůně na bázi koření a vůně na bázi masa/rybiny. Cílem těchto vůní je přilákat ryby z velké dálky ke krmnému místu.

Dle zkušeností preferují ryby sladké vůně (karamel, vanilka, jahoda, med, ovoce atd.) především v teplejších ročních obdobích (od května do konce září). Krmení s vůní koření (koriandr, fenykl, anýz, funegrek atd.) bývají úspěšná v chladnějších vodách. Rybí a masové vůně (např. halibut) vyhledávají ryby celoročně.

Co se týče chuťových vlastností krmení, tady rozlišujeme dva základní směry – slané a sladké krmení. Slaná krmení jsou úspěšná především ve studených vodách, sladká v teplejších. Zde je zapotřebí zdůraznit, že sůl je obsažena i ve sladkých krmeních. Tyto chuťové vlastnosti jsou dosaženy takovými komponenty, jako jsou například Coprah melasa (výrazně sladká chuť), Perník (sladký) či PV1 (sladký), a také přidáním různých sladidel. Tak např. cejn vyhledává výrazně sladké krmení, ostroretka zase slané (někdy až půl kg soli na 3 kg krmení).

Neméně důležitou složkou krmení jsou dále různá mletá semena jako například konopné zrno, len, slunečnice, řepka atd. Tato semena se také můžou ugrilovat, čímž se zvýrazňuje jejich aroma a také atraktivita pro ryby. Úkolem těchto semen v krmení je společně se živou nástrahou udržet ryby na krmném místě.

Poslední ze základných vlastností krmení je barva. Je obecně známo, že menší druhy ryb (např. plotice) vyhledávají spíše krmení tmavší barvy, větší cejn naproti tomu upřednostňuje světlejší krmení (např. žluté). Také platí zásada, že do čisté a studené vody používáme krmení tmavé barvy, do zakalených vod krmení červené.

Firma Fish-Pro s.r.o. vyrábí pod obchodní značkou MIVARDI tři základní řady krmení a dále různé komponenty a posilovače na „doladění“ použitého krmení pro konkrétní situaci.

Řada M1 – Competition: různé druhy krmení v 1kg balení vhodné především pro závodní účely, při jejichž výrobě byly použity ty nejkvalitnější suroviny. Filozofie použití tohoto krmení je velice jednoduchá – pro lov v proudných vodách zvolíme jako základ krmení M1 – řeka, pro lov ve stojatých vodách je základem M1 – jezero. Podle cílové ryby potom volíme další krmení jako M1 – cejn, M1 – plotice nebo M1 – kapr. Níže je několik příkladů použití této závodní řady.

Tekoucí voda, lepivé krmení:

Cílová ryba CEJN

2 kg M1 – Řeka

2 kg M1 – Cejn

600 g Coprah melasa

600 g PV1

200 g Pastoncino Mix

2 kg hlína Řeka

1 balení posilovače Mivardi CEJN

Cílová ryba PLOTICE :

2 kg M1 – Řeka

2kg M1 – Plotice velká

400 g Konopí grilované

600 g Epiceine

2 kg hlína Řeka

Velké ryby :

2 kg M1 – Řeka

2 kg M1 – Kapr

600 g Epiceine žlutý

200 g Pastoncino mix

600 g Arašídy grilované

2 kg hlína Řeka

Stojatá voda:

Cílová ryba CEJN :

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Cejn Pro

300 g Epiceine žlutý

200 g Pastoncino mix

0,5 balení posilovače Mivardi Cejn

1 kg hlína Jezero

Cílová ryba PLOTICE :

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Plotice

300 g Coco Belge grilované

400 g Konopí grilované

1 kg hlína Řeka

Velké ryby :

2 kg M1 – Jezero

2 kg M1 – Kapr

200 g Pastoncino mix

600 g Perník

600 g Grilované arašídy

1 kg hlína Řeka

Pavol Mihál