jarni-lovy-02Jarní rybolov s příchutí končící zimy je pro většinu rybářů spojen s tekoucími vodami. Ty už jsou na mnoha místech částečně, nebo úplně rozmrzlé. Některé i přes letošní tuhou zimu nezamrzly vůbec.

Při relativně teplejším počasí lze na poměrně malých a mělkých vodních nádržích (rybnících, případně jezerech) lovit velice brzy. A právě takový revír bez výrazných hlubších partií jsem si v tomto období vybral. Zde lze ryby najít vcelku snadno. Ideálním se mně (po předchozím monitoringu) zdálo místo s hloubkou do cca. 2 metrů.
Ne všechny lokality jsou však pro brzký jarní lov vhodné. Na základě mých zkušeností mohu potvrdit skutečnost, že v místech, kde v létě máte problém s velkým množstvím menších ryb, kterých si v té době nevážíte, tam za ně budete v tomto období vděčni.

Z druhů ryb, které lze na zimně-jarním stanovišti očekávat, bych jmenoval následující: cejn, plotice, podoustev a všudybyl okoun. Okouna lze ovšem ztěží pokládat za typicky nízkoteplotní rybu. Zbývají nám tedy osvědčené druhy, které by měly brát i při opravdu nízkých teplotách. Na některých revírech k nim lze ještě přiřadit kapry a karasy.
Při každé vycházce k vodě právě v tomto ročním období je potřeba počítat s tím, že zimní lov je především relaxace, a většinou jen ve snu lze věřit v úlovek extrémně velké ryby. Zabrat mohou vždy, ale vaše snaha o jejich cílený lov zřejmě nebude úměrná výsledkům, obzvláště na stojaté vodě. Raději proto chci lovit pro radost a to jakékoliv druhy ryby. Při nízkých teplotách jsem vděčen za každý pohyb splávku, za každý záběr. Ten je sám o sobě příjemnou událostí. A to ve většině případů ještě před tím, než zaseknete!

Vzhledem k výše uvedeným faktorům volím velmi jemnou sestavu, které nejenže přirozeněji a nenápadněji nabídne nástrahu rybě, ale také umocní vaše zážitky i s relativně menší rybkou. Ve vodě o teplotě pod 6 stupňů jsou návazce nad 0,10 mm absolutně zbytečné – ryby prakticky nebojují. Nezapomínejte také, že studená zimní voda je čistější než v létě a ryby jsou pak mnohem ostražitější. Taktéž háčky a nástraha musí být menší než obvykle.
Vyrážím k vodě. Je ještě spíše zima, než jaro. Stojatá a chladná voda mě odrazuje, ale ryby v ní naopak přitahují. Nepodceňujme taktéž výběr splávku. Měl by být dobře vidět na hladině, a jelikož je voda doposud téměř křišťálově čistá, měl by být menších rozměrů. Volím způsob lovu na odhoz s malým wagglerem (3+1 gram), se kterým lovím jen kousek od břehu (do 5 metrů). Je to jemná a nenáročná metoda, u které si odpočinete a navíc nemusíte s sebou přenášet mnoho jiných a častokrát nepotřebných věcí. Zároveň jsme schopni, podobně jako při vláčení, prolovit i více vhodných míst.

Pokud se rozhodnete lovit s podobnou sestavou, je nutné počítat s použitím tenkého kmenového vlasce (0,10 mm, max. 0,14 mm), jinak byste příliš daleko s vaší sestavou nenadhodili (tenčí jak 0,10 ale nedoporučuji, neboť při chladnu a mrazu dochází k jeho rychlému ničení v očkách prutu). Také počítejte s tím, že některé druhy vlasců ztratí při nižších teplotách značnou část své pevnosti. Existují však druhy speciálně vyvinuté pro zimní lovy.
K samotnému výběru místa. Značnou výhodou je znalost revíru. Pokud danou lokalitu neznám, nevydržel bych na jednom stanovišti ovšem delší dobu bez záběru. Jestliže revír znám již z dřívějška a vím, kde by se měly ryby zdržovat, vydržím čekat déle. Jednoduše řečeno – mám v toto místo po letech zkušeností důvěru. V obou případech však dodržuji mé osobní pravidlo a nezakrmuji před prvním záběrem. To se raději přemístím jinam. V období končící zimy může být změna místa, byť jen o pár metrů, velkým obratem v počtu záběrů. Dokonce často pomůže i záměrné nadhození kousíček jinam. Blíže k stojícím rybám, které nejsou ochotny přiblížit se k vámi nabízené nástraze. Pokud navíc najdete v blízkosti břehu spadlý strom, nebo třeba jen zbytky rákosí, právě to jsou ta slibná zimní místa, kde se ryby budou shromažďovat. Nadhazovat pak doporučuji co nejtěsněji k těmto překážkám.

Ovšem to je jen stručný popis toho, co si představuji pod pojmem „příprava úspěšného lovu“. Nelze jen nahodit, potopit vlasec a čekat na záběr. Velice důležité je znát dno, jeho profil, hloubku a zvolením vhodné sestavy eleminovat i případnou sílu větru. Nástrahu bychom měli umístit co možná nejblíže dnu, kde se momentálně ryby zdržují a čekají na potravu, většinou pasivně. Obrovský význam zde má neustálý kontakt se splávkem a jeho časté vyrovnávání. Tzn. splávek umět zastavit, vyrovnat nebo jej po chvíli mírně potáhnout. Nástrahu tím uvedeme do pohybu a ta na chvíli „ožije“. Ryby si naší nástrahy mnohem lépe všimnou, zaznamenají ve vodě pohyb a probudí se v nich zvídavost. Pokud ryba projeví o tuto nástrahu zájem, záběr přichází zpravidla do několika sekund po uvedení nástrahy do klidové polohy.

Se zásekem není potřeba spěchat. Ryba potřebuje hnojáčka, housku, červíka uchopit, takže malinká prodleva jistě není na škodu. Vše je jen otázkou praxe a trpělivosti. První výpad ryby bývá často rozhodující pro celý proces zdolávání. Nemůžeme ovšem vyloučit ani záběr větších kusů. V tento moment bych u všech rybářů apeloval na perfektní seřízení brzdy. Některé druhy ryb dokážou umně využívat své síly a samozřejmě i hmotnosti. Vzhledem ke slabému průměru vlasce by se jim jejich záměr mohl podařit.

Samotný záběr se projevuje ve většině případů nenápadně. Nemyslím si, že by ryby v chladné vodě byly opatrnější či v pravém slova smyslu obezřetnější, ale protože je jejich hybnost stále pomalejší, záběr se na splávku projeví později. Ryba má tudíž více času poznat nebezpečí. Po částečném dokrmení vhodnou krmnou směsí mohou být ryby zdánlivě méně opatrné. Ovšem je potřeba myslet na to, že se ryby díky pomalému (ještě zimnímu) metabolismu zasytí dříve než v létě a neberou již tak jako například v teplejším období roku. Každé další sousto si ryba doslova vychutnává a má čas jej důkladně prozkoumat.

Zimní návnada by tudíž měla být co nejméně sytá. Měla by obsahovat co nejméně kalorií. Doporučovaná našimi předními plavačkáři je ta, která neobsahuje tuky (slunečnicové semínko, konopí, arašídy atd.), měla by být bez vysokého obsahu proteinů (sušeného mléka, rybí moučky atd.) a navíc je preferována ta bez velkých hrudek nebo partiklu. Ideálními se tedy jeví krmení s vůní pražené strouhanky (v tom se část výživných látek pražením odstraní). Nezapomeňte také hotovou návnadu rozmělnit jemným sítem a přidat zeminu, která směsi dodá na objemu, ale nedá jí navíc žádné další kalorie. Vnadit bych doporučil opatrně, pomocí menších velikostí krmicích koulí (dle podmínek). Do vody přitom vhazujete méně a méně potravy ve formě krmení. Někteří rybáři navíc doporučují při přípravě krmení pro zimně-jarní lov použít složky výhradně na bázi přírodních látek, které nemohou rybám způsobit žádné potíže. Něco málo k nástrahám. Jakákoliv živočišná nástraha, obzvláště červi, je v ještě chladné vodě do pár sekund ztuhlá, úplně mrtvá a rybu tedy příliš neláká. Její zápach je také minimální. Proto bych raději více sázel na voňavé pečivo (housku), případně na hnojáčka. Občas je nutné nastražit kousky velikosti hlavičky od sirky, samozřejmě na odpovídajícím háčku. Háčky používám menší, úměrné velikosti nástrahy. Ryby na ně reagují velice dobře a většinou o poznání lépe než na větší velikosti s více červy nebo s větším kusem houskové střídy. Jak jsem již výše napsal, ryby se snažím v tomto ročním období hledat těsně u dna. Jednak proto, že nejsou nyní tak aktivní, a také proto, že si potravu samy od sebe častokrát ani nehledají. Stojí na místě nebo se jen pomalu pohybují. Nástraha pár centimetrů nade dnem upoutá jejich pozornost rychleji. Ostatně ryby menších velikostí, které jsou našim cílem, nejsou ve většině případů těmi, které by přerývaly dno (na rozdíl třeba od kaprů, línů či cejnů). Při vyšších teplotách nebo jasnějším slunečním svitu, mohou navíc brát i výše ve vodním sloupci. Cíleným dokrmováním je ale můžete postupně dostat více ke dnu a následně je pak lovit z jeho blízkosti. Touhle dobou leží místy na dně větší množství spadaného listí, o které se háček může zachytávat, a nástraha pak nemusí být pro ryby zcela zřetelná.

Jarní lov není, co se týče aktivity ryb, takový jako lov letní. Ryby si nemohou dovolit přílišnou ztrátu energie způsobenou hledáním potravy. Té je navíc ve vodě minimum. Je to v podstatě zkouška vůle, trpělivosti a neustálého hledání. Z naší strany i ze strany ryb. Všichni ovšem víme, že trpělivost, systém lovu, ale i ty nejmenší detaily jsou často rozhodující. Stejně jako ryby i my si nemůžeme u vody dovolit větší ztrátu energie a tepla. Jak tedy nezmrznout? Mně osobně je vždy největší zima na ruce. Z těch mně následně chlad přechází do celého těla. Jakmile si ruce zahřeju, pocit zimy v těle značně poleví. Proto při lovu používám rukavice bez konečků prstů. Ty sundávám jen při ulovení a vyháčkování ryby. Pokud ani to nepomáhá, vyzkoušejte neoprenové rukavice. Ty nemusíte sundávat ani při uvedených činnostech. Nezapomínejte ani na termosku s teplým nápojem. I ten dovede rybolov značně zpříjemnit. Na shledanou při jarních lovech.

Mgr. David Starnovský