technika-17Červových krmítek, tedy krmítek na živé nástrahy (patentky, žížaly, červy, kukly…), je na našem trhu dostatek, stačí si jen vybrat tu správnou velikost a gramáž.Už samotný název napovídá, k jakému účelu se tato krmítka používají. Hlavní využití je na stojatých a pomalu tekoucích vodách, kde jsou opravdu těžkou zbraní na plotice, tlouště, jeseny, cejny, ale i okouny, kapry a ostatní ryby. V proudech moc využití nemají, protože se velmi rychle vyprázdní obsah a plavající červi odlákají ryby ze zakrmeného místa (ale někdy je naopak můžou z dálky přilákat).
Většinou jsou vyrobena z plastu, ale občas se objeví i výrobek z drátu, kovu, mědi, molitanu a podobných materiálů. Některá krmítka mají možnost regulovat rychlost vylézání červů (nebo vyplavování čehokoliv) otevíráním nebo přivíráním předvrtaných otvorů.

technika-18

Na tomto krmítku je krásně vidět, jak se dají otvory posunutím páčky zavírat.

technika-19technika-19technika-21

Pomalu se blíží podzim, ochlazuje se a čistí voda, a ryby už nereagují na naše krmení, jak bychom potřebovali. Někdy se dokonce stává, že ryby popojedou kousek za krmení, a tak právě červové krmítko je tou nejlepší zbraní jak na ně. Nic nedokáže více přimět rybu k záběru jako pomalu vylézající červík, kterého si ryba může sama ze schránky vyzobávat.
Na stojatých vodách, kde nemáme možnost dostřelit červíky (nemáme lepidlo na červy, prak, je to daleko a pod.), jsou otevřená krmítka jednou z možností, jak dostat přesně na naše zakrmené místo živé nástrahy. Stačí si označit vlasec značkovačem nebo lihovým fixem (případně zaklipujeme) a pak nahazujeme stále do stejného místa. Po náhozu stačí minutu počkat, než se červíci rozlezou, ale chce to odzkoušet, hodně záleží na ročním období a teplotě vody. Samozřejmě těžko asi přimějeme červíky, aby se pohybovali v zimě, kdy je kolem nuly, nebo v hloubkách, kde je teplota vody kolem 4 °C.

technika-22

Průběžná montáž je stejná jako při používání s klasickými krmítky. Jen doporučuji používat kvalitní průjezdy, aby se nám montáže nemotaly. Na kmenový vlasec (průměr podle váhy krmítek) navlékneme teflonový průjezd s karabinkou a za něj gumovou kuličku (korálek, váleček…), aby při náhozu nebo záseku průjezd „neustřelil“ uzlík, ale odpružil ho. Navážeme kvalitní obratlíček a z druhé strany háček s návazcovým materiálem (v zimě doporučuji fluokarbonové vlasce). Délka návazce záleží na spoustě věcí, hlavně na hloubce a rychlosti proudu, čistotě vody, ale také na rybách, jaké chceme chytat. Na fotkách jsem úmyslně použil tmavé vlasce, aby byla montáž zřetelně vidět.
Stejným způsobem můžeme do krmítek nacpat například hnojní žížaly, rousnice, patentky, kukly, ale jejich vyplavání trvá mnohem déle a je kolikrát závislé na proudu (například u kukel). Mnohdy se stává, že nám ryby bouchají do krmítka ve snaze utrhnout si kousek žížalky nebo patentku a nám to dělá „plané“ záběry. Hodně tomu pomůžeme používáním krmítek bez víček nebo s velkými otvory, aby se živé nástrahy rychleji vyplavily.

technika-23